Rib båts charter

Priser & Bokning

Agapi Charter är ett företag med inriktning på äventyrskultur och äventyrsturism på sjön. Vår vision är att under säkra förhållanden kunna fläta samman en fantastisk naturupplevelse med intressant kulturhistoria. Allt kryddat med äventyr och den speciella energi man får till sjöss.

Pris per RIB båt (exkl. moms 6%)

En (1) timmes tur: SEK 4.300
Två (2) timmars tur: SEK 7.500
Tre (3) timmars tur: SEK 9.750 (dvs 3.250 SEK /timme)
Ersättning för väntetid: SEK 850 / timme
Milersättning för landtransport: SEK 90 / mil

För större sällskap än 100 personer ber vi er kontakta oss för en offert. Transportkostnaden räknas på avståndet som är närmast från Sigtuna eller Stockholm City, dvs vi ser båda som hemmahamnar.

Pris tillval (exkl. moms 25%)

 

Svensk picknick och dryck (rostbiff, gravad lax, potatissallad, kaffe, choklad): SEK 220 / person
Smörgås och dryck: SEK 175 / person
Snacks och dryck: SEK 75 / person
Kaffe med fika bröd: SEK 50 / person

Vackert väder garanti

 

Vackert väder är svårt att lova. Men nästan allt väder är vackert väder om man bara har rätt utrustning/rätta kläder. Vi ger därför våra gäster/passagerare ett komplett kit som innehåller bl.a. overall, flytväst, goggles, mössor, handskar och stövlar inför turen. Erfarenheten är att våra gäster brukar tycka att lite ruskväder faktiskt kan krydda upplevelsen. Men för dem som absolut inte tycker om regn och vind så har vi  ett ombokningserbjudande om kunden tycker att vädret är riktigt uruselt. Fram till 5 timmar före avfärd kan kunden omboka, och vi fakturerar då en avgift på 1.000 kr. Om kunden ombokar drar vi av denna avgift vid den nya beställningen.